2004 Wild Wild Wilderness Open Division
Age Group Results
September 26, 2004


Kennekuk Road Runners


Men: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0- 0 1-14 15-21 22-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-99

Open Category

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Keuneke Fort Wayne IN

40

51

51:28.3

6:46/M

2

Rachel Lindner Champaign IL

16

71

53:00.6

6:58/M

3

Lauren Waddel Carmel IN

23

87

54:15.8

7:08/M

 
Top

Women 1 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Bodine Danville IL

14

348

1:32:41.4

12:12/M

 
Top

Women 15 to 21

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kate Kostal Champaign IL

19

106

55:49.2

7:21/M

2

Kim Palka Urbana IL

18

129

58:09.3

7:39/M

3

Andrea Bailiff West Lafayette IN

19

146

1:00:40.4

7:59/M

4

Melissa Wilken Champaign IL

21

222

1:07:01.5

8:49/M

5

Andrea Hess Effingham IL

18

261

1:10:12.8

9:14/M

6

Shanna Saubert Decatur IL

18

337

1:25:39.2

11:16/M

 
Top

Women 22 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marla Luckey Champaign IL

23

156

1:01:36.1

8:06/M

2

Breanna Studenka Lafayette IN

25

158

1:01:44.6

8:07/M

3

Christina Bembenek Clarksville TN

26

172

1:02:24.4

8:13/M

4

Laura Frieder West Lafayette IN

25

201

1:04:47.8

8:31/M

5

Christine Schilke Champaign IL

23

237

1:08:02.9

8:57/M

6

Jennifer Heemstra Champaign IL

26

265

1:10:20.7

9:15/M

7

Marci Copeland Indianapolis IN

22

271

1:11:12.9

9:22/M

8

Deborah Nash Champaign IL

25

272

1:11:15.5

9:23/M

9

Becky Hill Logansport IN

28

279

1:12:15.1

9:30/M

10

Sarah French West Lafayette IN

29

283

1:12:52.3

9:35/M

11

Holly Doan Danville IL

29

292

1:13:55.1

9:44/M

12

Rikki Linne Fairmount IL

24

293

1:13:56.0

9:44/M

13

Susan Iverson Algonquin IL

25

305

1:15:46.0

9:58/M

14

Susan Sutherland Urbana IL

27

310

1:16:27.6

10:04/M

15

Becky Glinka Normal IL

26

314

1:17:19.4

10:10/M

16

Stephanie Miller Oak Park IL

27

319

1:17:52.3

10:15/M

17

Amy Scharnowske Anderson IN

29

343

1:27:47.7

11:33/M

18

Chelsea Kyger Danville IL

22

345

1:29:34.8

11:47/M

 
Top

Women 30 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Elliot Peoria IL

32

152

1:01:12.3

8:03/M

2

Valerie Hughs Carmel IN

30

197

1:04:27.9

8:29/M

3

Laraine Quail Terre Haute IN

32

203

1:04:51.6

8:32/M

4

Heidi Furry Tilton IL

30

284

1:13:01.9

9:36/M

5

Angela Castle Champaign IL

33

306

1:16:03.2

10:00/M

6

Julia Klaeren Westchester IL

32

322

1:18:49.1

10:22/M

7

Tracy Branson Oakwood IL

34

359

1:57:01.4

15:24/M

 
Top

Women 35 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Becky Crain Logansport IN

36

205

1:05:04.6

8:34/M

2

Toni Bohannon Universal IN

37

223

1:07:03.2

8:49/M

3

Kay Gemrich Chicago IL

37

224

1:07:09.7

8:50/M

4

Gena Stephenson Bloomington IL

38

250

1:09:01.1

9:05/M

5

Peggy Chupp Tolono IL

36

269

1:11:07.2

9:21/M

6

Brenda Molano Champaign IL

37

307

1:16:06.2

10:01/M

7

Jill Brinkoetter Champaign IL

39

330

1:22:40.7

10:53/M

8

Jennifer Schwartz Chicago IL

36

339

1:26:07.2

11:20/M

9

Annette Truesdale Muncie IN

39

347

1:31:44.8

12:04/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donnie Fellows Fishers IN

25

1

40:28.0

5:19/M

2

Josh Trisler Carmel IN

25

2

41:07.5

5:25/M

3

Andy Derks Rochester IL

24

3

42:06.0

5:32/M

4

Joe Golden Fishers IN

36

4

42:35.2

5:36/M

5

Dan Gray Peoria IL

39

5

43:14.0

5:41/M

6

Michael Huhtala Champaign IL

19

6

43:24.6

5:43/M

 
Top

Men 1 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Millar Thomasboro IL

13

26

48:22.8

6:22/M

2

Alan Hollingsworth Rantoul IL

14

41

50:02.0

6:35/M

3

Daniel Wells Danville IL

12

70

52:54.5

6:58/M

4

Daniel Kelsey Covington IN

14

118

56:39.9

7:27/M

5

Lucas Rose Mahomet IL

13

120

56:53.3

7:29/M

6

Jacob Whitacre Paris IL

10

214

1:06:37.1

8:46/M

7

Derek Braun Terre Haute IN

9

304

1:15:32.3

9:56/M

8

Jordan King Danville IL

10

349

1:32:55.0

12:14/M

 
Top

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Steve Johnson West Lafayette IN

19

7

44:36.8

5:52/M

2

Bob Insley West Lafayette IN

19

11

46:14.0

6:05/M

3

Thomas Martino Naperville IL

18

19

47:17.2

6:13/M

4

Jonathan Hamby Normal IL

18

125

57:56.5

7:37/M

5

Eric Oglanian Winfield IL

18

257

1:09:41.3

9:10/M

 
Top

Men 20 to 24

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Larson Urbana IL

20

8

44:50.2

5:54/M

2

Brooks Lindsey Liberty MO

20

9

45:17.6

5:58/M

3

John Knudson Joliet IL

24

10

46:01.1

6:03/M

4

Daniel Rollet Champaign IL

20

13

46:31.0

6:07/M

5

Adam Sauder Urbana IL

21

14

46:31.4

6:07/M

6

Andrew McKalips Indianapolis IN

24

15

46:35.2

6:08/M

7

Seth Daugherty Indianapolis IN

23

16

46:44.7

6:09/M

8

Matt Glade Bartlett IL

20

20

47:18.6

6:13/M

9

Matt Bardelli Urbana IL

23

35

49:30.2

6:31/M

10

Ryan Andrews Alvin IL

22

36

49:33.0

6:31/M

11

Brian Degrush Champaign IL

23

45

50:44.8

6:41/M

12

Joel Morris Urbana IL

23

49

51:26.2

6:46/M

13

Matt Stolzenberg West Lafayette IN

21

65

52:32.9

6:55/M

14

Gregory Sorenson Urbana IL

23

67

52:38.4

6:56/M

15

Benjamin Kaun Champaign IL

21

68

52:43.0

6:56/M

16

Nils Christianson Urbana IL

24

92

54:58.4

7:14/M

17

Brian Pohrte Champaign IL

20

97

55:15.6

7:16/M

18

Brent Bauman Longmont CO

20

98

55:22.2

7:17/M

19

Christopher Gutkowski Champaign IL

22

101

55:33.4

7:19/M

20

Roberto Villegas Brook IN

24

113

56:11.1

7:24/M

21

Christopher Meewes Urbana IL

20

121

56:56.3

7:29/M

22

Kevin Matts West Lafayette IN

22

122

56:57.3

7:30/M

23

Jeremy Gutkowski Champaign IL

20

133

58:46.8

7:44/M

24

John Murphy West Lafayette IN

21

134

58:54.5

7:45/M

25

Chris White West Lafayette IN

21

138

59:19.6

7:48/M

26

Bruce Van Duyn West Lafayette IN

21

140

59:25.2

7:49/M

27

Jerred Copeland Indianapolis IN

23

163

1:02:04.6

8:10/M

28

Dave Crandal West Lafayette IN

20

196

1:04:26.5

8:29/M

29

Justin Church Champaign IL

23

225

1:07:11.0

8:50/M

30

Cameran Miller Danville IL

22

291

1:13:52.0

9:43/M

31

John Clem Danville IL

23

321

1:18:16.7

10:18/M

 
Top

Men 25 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Rohrbach Danville IL

27

30

48:55.3

6:26/M

2

Thomas Hollowell Perrysville IN

25

40

49:57.9

6:34/M

3

Terry Hollowell Perrysville IN

25

42

50:07.5

6:36/M

4

Brian French West Lafayette IN

29

50

51:27.6

6:46/M

5

Jimmy Oneal Brazil IN

29

56

51:43.3

6:48/M

6

Kenneth Christian Saint Joseph MI

25

102

55:40.9

7:19/M

7

Eric Smith Farmer City IL

25

103

55:42.8

7:20/M

8

Mark Schilke Champaign IL

25

105

55:47.1

7:20/M

9

Nathan Huckstadt Danville IL

25

107

55:50.1

7:21/M

10

William Vasquez Lake In The Hills IL

26

108

55:57.1

7:22/M

11

Lance Vanvekoven Boswell IN

25

221

1:06:59.2

8:49/M

12

Robert Drost Urbana IL

26

228

1:07:29.3

8:53/M

13

Matt Gillenwater Urbana IL

27

239

1:08:05.7

8:58/M

14

Nathan Kirby Saint Joseph MI

26

248

1:08:54.7

9:04/M

15

Hector Estrada Oak Park IL

27

297

1:14:34.4

9:49/M

16

Matt Schoen Arlington Heights IL

27

324

1:19:37.8

10:29/M

 
Top

Men 30 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Hartman Danville IL

34

18

47:07.7

6:12/M

2

Aaron McRill Indianapolis IN

30

22

47:26.5

6:14/M

3

Matthew Jones Spring TX

30

39

49:56.4

6:34/M

4

Jeff Mohler Noblesville IN

32

54

51:36.4

6:47/M

5

Jeremy Huckstep Jamestown IN

31

58

51:48.4

6:49/M

6

Scott Dell Carmel IN

31

61

51:57.5

6:50/M

7

William Irvin Kokomo IN

31

62

52:06.4

6:51/M

8

John Steele Indianapolis IN

34

84

53:59.4

7:06/M

9

Oliver Wendt West Lafayette IN

30

89

54:34.3

7:11/M

10

Patrick Castle Champaign IL

33

112

56:08.3

7:23/M

11

Aaron Gadberry Terre Haute IN

30

137

59:13.9

7:48/M

12

Shane Hall Champaign IL

31

162

1:02:03.1

8:10/M

13

Michael Hughs Carmel IN

32

166

1:02:15.1

8:11/M

14

Greg Brant Danville IL

33

170

1:02:21.6

8:12/M

15

Andy Shifrin Chicago IL

33

176

1:02:34.2

8:14/M

16

Tom Gregory Rossville IL

31

178

1:02:48.9

8:16/M

17

Brian Kuhn Champaign IL

30

184

1:03:24.4

8:21/M

18

Leigh Sharp Decatur IL

34

198

1:04:28.8

8:29/M

19

Joseph Margherone Saint Joseph MI

31

215

1:06:41.7

8:46/M

20

Todd Clark Naperville IL

31

230

1:07:36.9

8:54/M

21

Matthew Madigan Champaign IL

34

256

1:09:28.2

9:08/M

22

Nick Cotiangco Bourbonnais IL

34

275

1:11:24.6

9:24/M

23

Michael Gideon Munster IN

33

277

1:11:54.4

9:28/M

24

Kevin Conlin Sullivan IL

33

288

1:13:31.7

9:40/M

25

Scott West Paducah KY

30

340

1:26:32.2

11:23/M

 
Top

Men 35 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Whitney Miller Fishers IN

35

12

46:21.5

6:06/M

2

Keith Lyston Chesterfield MO

39

24

47:44.7

6:17/M

3

Denny Utter Terre Haute IN

35

27

48:27.0

6:23/M

4

John Zerhusen Cincinnati OH

37

29

48:50.7

6:26/M

5

Frank Gassmann Chicago IL

39

33

49:14.8

6:29/M

6

Richard Weaver Indianapolis IN

39

37

49:35.8

6:31/M

7

Danny Gadd North Vernon IN

36

43

50:25.2

6:38/M

8

Gabriele Camera West Lafayette IN

37

63

52:19.9

6:53/M

9

David Trummel Fishers IN

38

69

52:51.6

6:57/M

10

Frank Quinn Monticello IL

36

78

53:30.0

7:02/M

11

Richard Laue Greenwood IN

35

88

54:25.1

7:10/M

12

Randall Lakey Indianapolis IN

37

96

55:14.5

7:16/M

13

Hansel Gillis Mahomet IL

37

99

55:25.8

7:18/M

14

Andrew Singer Champaign IL

37

104

55:44.5

7:20/M

15

Troy Funk Peoria IL

36

111

56:04.8

7:23/M

16

Steve Penhallegon Decatur IL

35

124

57:34.8

7:34/M

17

Robert Althoff Danvers IL

35

142

59:46.0

7:52/M

18

David Rhodes Marshall IL

36

174

1:02:29.7

8:13/M

19

Vance Innes Danville IL

35

175

1:02:32.5

8:14/M

20

Eric Jogun Columbia MO

37

186

1:03:32.0

8:22/M

21

Tracy Sims Indianapolis IN

35

187

1:03:34.4

8:22/M

22

Mark Roberts East Peoria IL

37

191

1:03:57.1

8:25/M

23

James Riley Danville IL

38

218

1:06:50.1

8:48/M

24

Chris Williams Fowler IN

37

233

1:07:50.2

8:56/M

25

Scott Poston Plainfield IN

38

247

1:08:53.1

9:04/M

26

Jonathan Baumet Greenwood IN

38

253

1:09:06.5

9:06/M

27

Dan Norton Decatur IL

39

294

1:14:08.7

9:45/M

28

Steve Hargrave Danville IL

38

342

1:27:25.8

11:30/M

29

Gary Tanner Jr. Plainfield IN

37

357

1:44:32.9

13:45/M

 

Masters Category

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carla Yerkes Crawfordsville IN

44

90

54:46.1

7:12/M

 
Top

Women 40 to 44

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joyce Novak Hinsdale IL

43

154

1:01:27.2

8:05/M

2

Angela Minnefield Noblesville IN

41

165

1:02:09.1

8:11/M

3

Roxane Burrous Walton IN

44

182

1:03:05.1

8:18/M

4

Connie Cunningham Fairmount IL

44

185

1:03:30.3

8:21/M

5

Cheryl Beeson-Smith Terre Haute IN

43

210

1:05:45.8

8:39/M

6

Leslie Henderson Glenview IL

43

211

1:05:48.1

8:39/M

7

Patti Reinhardt Peru IN

40

229

1:07:34.9

8:53/M

8

Sally Doerr Park Forest IL

43

236

1:07:59.6

8:57/M

9

Stacy Wells Danville IL

40

243

1:08:26.8

9:00/M

10

Yvette Turcott Frankfort IL

41

251

1:09:03.0

9:05/M

11

Janet Julien Chicago IL

41

280

1:12:16.3

9:31/M

12

Sue Anderson Champaign IL

43

282

1:12:51.3

9:35/M

13

Janelle Weber Normal IL

42

295

1:14:18.6

9:47/M

14

Jane Chapman Pekin IL

44

298

1:14:44.8

9:50/M

15

Pat Fox Winamac IN

44

312

1:17:06.6

10:09/M

16

Katie Duncan Effingham IL

40

316

1:17:26.6

10:11/M

17

Stella Stapleton Springfield IL

40

334

1:23:17.3

10:58/M

18

Julie Jenson Saybrook IL

44

336

1:24:53.4

11:10/M

19

Dawn Belt Danville IL

43

353

1:36:14.1

12:40/M

20

Shareen Mullens Danville IL

44

358

1:47:05.9

14:05/M

 
Top

Women 45 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Whitacre Paris IL

48

149

1:00:53.2

8:01/M

2

Gail Miller Hinsdale IL

45

161

1:01:54.9

8:09/M

3

June Lindner Champaign IL

49

167

1:02:16.6

8:12/M

4

Marcie Ridgway Savoy IL

46

169

1:02:18.6

8:12/M

5

Sandy Strack Champaign IL

47

195

1:04:12.6

8:27/M

6

Barbara Bailey Urbana IL

45

232

1:07:49.2

8:55/M

7

Chris Slater-Vohs Champaign IL

48

245

1:08:43.4

9:03/M

8

Jeanne Kleen Minonk IL

47

249

1:08:55.6

9:04/M

9

Kathy Barton Greenville OH

48

268

1:10:56.0

9:20/M

10

Judy Tolliver Urbana IL

46

296

1:14:28.4

9:48/M

11

Debbie Smith Anderson IN

46

302

1:15:20.7

9:55/M

12

Kathy Wehrley Anderson IN

45

329

1:21:30.0

10:43/M

13

Penny Spinner Paris IL

46

332

1:23:08.4

10:56/M

14

Ruth Rhodes Effingham IL

45

333

1:23:12.7

10:57/M

15

Jo Pridemore Terre Haute IN

47

338

1:25:47.4

11:17/M

16

Teresa Halfar Champaign IL

46

346

1:29:59.4

11:50/M

17

Janice Ringo Muncie IN

45

352

1:35:49.7

12:36/M

18

Marilee Dearmond Danville IL

45

360

1:57:35.0

15:28/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ken Bodine Champaign IL

44

17

47:03.7

6:11/M

 
Top

Men 40 to 44

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Whiteside O Fallon IL

42

21

47:21.6

6:14/M

2

David Scott Saint Louis MO

43

28

48:47.4

6:25/M

3

Byron Bundrent Kokomo IN

44

31

49:02.7

6:27/M

4

Iwan Duursma Champaign IL

41

32

49:05.7

6:28/M

5

Paul Clapp Terre Haute IN

42

46

50:46.0

6:41/M

6

Dean Bettis Downs IL

42

47

50:52.4

6:42/M

7

Brian Reinhardt Peru IN

41

53

51:35.6

6:47/M

8

Paul Knott Fort Wayne IN

41

74

53:17.8

7:01/M

9

Greg Holliday Dixon IL

41

75

53:19.3

7:01/M

10

Nick Braun West Terre Haute IN

43

77

53:27.6

7:02/M

11

Brent Radomski Mazon IL

42

82

53:47.9

7:05/M

12

Daniel Dezelan Fishers IN

42

114

56:13.7

7:24/M

13

Ken Eling Cincinnati OH

40

117

56:34.5

7:27/M

14

Ken Miller Springfield IL

42

126

57:59.5

7:38/M

15

Jim Clifton Chatham IL

42

130

58:22.1

7:41/M

16

Jim Muresan Des Plaines IL

40

136

59:04.9

7:46/M

17

Chris Pawlicki Champaign IL

41

139

59:21.5

7:49/M

18

Phillip Goode Champaign IL

44

141

59:29.9

7:50/M

19

John Shannon Champaign IL

40

143

59:47.8

7:52/M

20

David King Danville IL

40

144

59:55.2

7:53/M

21

Matthew Sons Wheaton IL

41

145

1:00:33.7

7:58/M

22

Brian Musselman Logansport IN

41

150

1:01:02.5

8:02/M

23

Chris Kemp Ellsworth IL

43

153

1:01:22.5

8:04/M

24

Joseph Murphy Champaign IL

44

159

1:01:46.6

8:08/M

25

David Astell Danville IL

42

164

1:02:08.1

8:11/M

26

George Brown Jr. Clinton IL

44

168

1:02:17.7

8:12/M

27

Roger Budreau Fowler IN

41

183

1:03:16.0

8:19/M

28

Richard Cooke Champaign IL

44

207

1:05:18.3

8:36/M

29

Jesse Martinez Jr. Indianapolis IN

43

208

1:05:22.7

8:36/M

30

Terry Miles Danville IL

43

213

1:06:26.9

8:44/M

31

Michael Dreher Danville IL

41

216

1:06:42.9

8:47/M

32

John Linville Danville IL

42

219

1:06:52.3

8:48/M

33

Raymond Dolejs Palatine IL

42

226

1:07:12.0

8:51/M

34

Jim Halsey Indianapolis IN

43

246

1:08:46.1

9:03/M

35

Daniel Hall Saint Anne IL

41

263

1:10:16.0

9:15/M

36

Stacy Sherman Bloomington IL

44

266

1:10:23.4

9:16/M

37

Gary Anderson Terre Haute IN

44

285

1:13:17.3

9:39/M

38

Kent Walstrom Bloomington IL

44

309

1:16:24.9

10:03/M

 
Top

Men 45 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Don Baker Mc Cordsville IN

47

23

47:34.2

6:16/M

2

Louis Gassmann Olney IL

47

25

47:54.0

6:18/M

3

Mike Lehe Wolcott IN

48

34

49:22.1

6:30/M

4

Ed Drebes Champaign IL

47

38

49:43.1

6:33/M

5

Kevin Smeltzer Indianapolis IN

45

55

51:37.5

6:48/M

6

Mark Barton Greenville OH

48

57

51:45.4

6:49/M

7

Tim Grant Indianapolis IN

48

73

53:05.2

6:59/M

8

Doug Berg Glenview IL

49

76

53:21.2

7:01/M

9

Michael Brown Champaign IL

47

80

53:42.7

7:04/M

10

James Kurley Champaign IL

49

81

53:44.7

7:04/M

11

Matthew Snyder Urbana IL

45

85

54:00.1

7:06/M

12

Don Frichtl Paxton IL

48

95

55:06.4

7:15/M

13

Gary Davidson Logansport IN

49

110

56:02.6

7:22/M

14

Bob Edwards Carlinville IL

47

128

58:03.2

7:38/M

15

Rich Janusaitis Porter IN

48

135

59:03.8

7:46/M

16

Michael Heffernan Danville IL

49

148

1:00:49.7

8:00/M

17

David Blake Roachdale IN

45

151

1:01:10.0

8:03/M

18

Lysle Saubert Decatur IL

45

160

1:01:50.4

8:08/M

19

Rex Gaskins Ivesdale IL

46

171

1:02:23.4

8:13/M

20

David Bechtold Covington IN

49

177

1:02:39.8

8:15/M

21

Jeff Miller Mount Zion IL

49

179

1:02:54.9

8:17/M

22

David Paugh Seymour IN

49

189

1:03:48.8

8:24/M

23

Matt Sekosky Oreana IL

47

209

1:05:34.8

8:38/M

24

Jeff Riddle Mahomet IL

46

212

1:06:23.6

8:44/M

25

Jerry Cunningham Lebanon IN

48

227

1:07:18.9

8:51/M

26

Larry Wasson North Vernon IN

49

231

1:07:45.8

8:55/M

27

David Dezelan Fishers IN

45

235

1:07:56.2

8:56/M

28

Steve Henry Urbana IL

48

244

1:08:31.4

9:01/M

29

Tom Howard Mount Zion IL

48

254

1:09:08.7

9:06/M

30

Ted Eagleson Jr. Olney IL

46

255

1:09:11.1

9:06/M

31

Steve Morris Schaumburg IL

47

258

1:09:52.6

9:12/M

32

Scott Hathaway Logansport IN

49

259

1:09:59.8

9:13/M

33

James Hoffman Anderson IN

49

267

1:10:40.3

9:18/M

34

Duane Dust Philo IL

49

270

1:11:10.8

9:22/M

35

James Shepherd Westchester IL

47

274

1:11:20.0

9:23/M

36

Chris Duval Bourbonnais IL

49

303

1:15:27.3

9:56/M

37

Randy Spiegel Indianapolis IN

48

323

1:18:56.8

10:23/M

 

Grand Masters Category

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Que Harbor Rantoul IL

53

119

56:44.6

7:28/M

 
Top

Women 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Mills Champaign IL

50

199

1:04:44.1

8:31/M

2

Pat Gillenwater Effingham IL

54

220

1:06:56.9

8:48/M

3

Barbara Brown West Lafayette IN

50

238

1:08:04.8

8:57/M

4

Marjory Schmidt Champaign IL

54

240

1:08:17.1

8:59/M

5

Cris Martin Springfield IL

50

242

1:08:21.3

9:00/M

6

Lu Greig West Lafayette IN

50

286

1:13:22.9

9:39/M

7

Karen Stroud Effingham IL

50

300

1:15:02.0

9:52/M

8

Geri Goldberg Champaign IL

51

301

1:15:19.3

9:55/M

9

Sheryl Krohne Westpoint IN

51

311

1:17:05.0

10:09/M

10

Nancy Stiff Oakland IL

55

341

1:27:22.3

11:30/M

11

Cathy Jewell Danville IL

52

354

1:36:15.3

12:40/M

12

Bonnie McClean Taylor Springs IL

56

356

1:40:26.6

13:13/M

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Minor Clinton IN

51

44

50:35.9

6:39/M

 
Top

Men 50 to 54

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chuck Masters Kokomo IN

51

48

51:01.0

6:43/M

2

Mike Bradford Indianapolis IN

52

52

51:30.9

6:47/M

3

Terry Quigley Bloomington IN

50

59

51:51.8

6:49/M

4

Kenneth Brooks Chrisman IL

51

60

51:56.5

6:50/M

5

Harry Cannon San Pierre IN

51

64

52:26.3

6:54/M

6

Kevin Floyd Champaign IL

51

66

52:34.2

6:55/M

7

Jerry Proctor Valparaiso IN

54

79

53:36.8

7:03/M

8

Stan Ly Indianapolis IN

51

83

53:54.4

7:06/M

9

Terry Pille Minonk IL

50

86

54:07.1

7:07/M

10

Tony Greig West Lafayette IN

51

91

54:55.9

7:14/M

11

Tommy Goodson Anderson IN

50

93

55:01.2

7:14/M

12

Bob Weston Terre Haute IN

52

94

55:03.3

7:15/M

13

Bill Thornhill Urbana IL

51

100

55:32.4

7:18/M

14

Joe Page Decatur IL

53

115

56:21.4

7:25/M

15

Denny Erswell Bloomington IL

51

116

56:30.2

7:26/M

16

Joe Villhauer Normal IL

52

131

58:25.8

7:41/M

17

Bill Jones Savoy IL

54

132

58:27.9

7:41/M

18

Ronald Harmening Pendleton IN

54

147

1:00:48.0

8:00/M

19

Steve O'Connell Urbana IL

53

155

1:01:32.3

8:06/M

20

Dennis Ohnstad Urbana IL

53

190

1:03:53.6

8:24/M

21

Lee Riley Gays IL

50

194

1:04:08.4

8:26/M

22

Randall Hardwick North Vernon IN

52

200

1:04:46.5

8:31/M

23

Jim Reno Indianapolis IN

53

202

1:04:50.5

8:32/M

24

Oscar Young III Hoopeston IL

53

204

1:04:58.6

8:33/M

25

David Smith Terre Haute IN

51

217

1:06:46.2

8:47/M

26

Terry Retson Porter IN

52

234

1:07:51.3

8:56/M

27

Jim Ray Paris IL

54

252

1:09:03.8

9:05/M

28

Dave White Kokomo IN

52

289

1:13:42.5

9:42/M

29

Kirby Cheek Bloomington IL

51

315

1:17:21.7

10:11/M

30

Joel Greenberg Bloomington IN

54

320

1:17:53.2

10:15/M

31

Mark Spelbring Rockville IN

51

325

1:19:51.5

10:30/M

32

Scott Hoffman Monticello IL

51

331

1:22:41.7

10:53/M

33

Bruce Osran Gridley IL

54

335

1:23:51.9

11:02/M

34

Jon Zeman Ashley IL

53

350

1:34:04.3

12:23/M

 
Top

Men 55 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ron Goetz Fowler IN

55

72

53:02.6

6:59/M

2

Ed Reid Decatur IL

56

109

56:01.6

7:22/M

3

Harold Puzey Berea KY

56

123

57:27.8

7:34/M

4

Max Chapman Pekin IL

59

127

58:01.8

7:38/M

5

Richard Buse Loda IL

55

157

1:01:38.3

8:07/M

6

Brent McClean Taylor Springs IL

56

173

1:02:28.7

8:13/M

7

Joel Schartzer Goshen IN

57

181

1:03:02.9

8:18/M

8

Janak Patel Champaign IL

56

192

1:04:01.3

8:25/M

9

Rod MacKie Urbana IL

57

193

1:04:06.2

8:26/M

10

Pio Villegas Brook IN

56

260

1:10:02.2

9:13/M

11

Jim Burrous Walton IN

59

262

1:10:13.7

9:14/M

12

Merv Gillenwater Effingham IL

55

264

1:10:16.6

9:15/M

13

Larry Blough Catlin IL

57

273

1:11:19.3

9:23/M

14

Michael Stark Urbana IL

55

276

1:11:28.6

9:24/M

15

Stan Shobe Champaign IL

57

299

1:14:53.8

9:51/M

16

Larry Grant Monticello IL

59

317

1:17:32.2

10:12/M

17

Keith Theisen Manhattan IL

58

328

1:21:04.0

10:40/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Vohs Champaign IL

61

180

1:03:01.4

8:18/M

2

Paul Spinner Paris IL

60

188

1:03:37.2

8:22/M

3

Robert Pool Onarga IL

68

206

1:05:07.4

8:34/M

4

James Kaminski Michigan City IN

64

241

1:08:18.0

8:59/M

5

J. C. Edwards Mode IL

65

278

1:11:56.2

9:28/M

6

David Whicker Danville IN

62

281

1:12:17.6

9:31/M

7

John Pool Thawville IL

62

287

1:13:24.2

9:39/M

8

Gery Conlin Arthur IL

62

290

1:13:45.9

9:42/M

9

Tom Baumet Danville IL

63

308

1:16:08.5

10:01/M

10

Ken Brown Indianapolis IN

66

313

1:17:17.0

10:10/M

11

Steven Miller Urbana IL

60

318

1:17:43.3

10:14/M

12

Ken Huston Kokomo IN

67

326

1:20:25.9

10:35/M

13

Winston Steiniche Goodenow IL

61

327

1:20:35.5

10:36/M

14

Lilburn Hajny Danville IL

71

344

1:28:46.7

11:41/M

15

George Reid Decatur IL

62

351

1:35:19.1

12:33/M

16

Ben Kirkpatrick Covington IN

60

355

1:37:35.1

12:50/M


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com