2003 Wild Wild Wilderness

Final Team Results

September 28, 2003


Kennekuk Road Runners

Class - A Open

Team - Stolzisgay

Finish Position - 1

Team Score (places): 306

Team Score (times): 4:16:46.3

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

218

Lewis Anderson West Lafayette, IN

12

12

46:46.2

46:46.2

2

222

Matt Stolzenberg West Lafayette, IN

35

47

49:28.2

1:36:14.4

3

219

Johnny Chapman West Lafayette, IN

55

102

51:16.8

2:27:31.2

4

217

Kevin Matts West Lafayette, IN

95

197

54:05.2

3:21:36.4

5

432

Phil Newberry Bourbonnais, IL

109

306

55:09.9

4:16:46.3

6

220

John Murphy West Lafayette, IN

158

464

59:17.9

5:16:04.2

7

221

Braden Weldy West Lafayette, IN

182

646

1:01:08.7

6:17:12.9

 

Team - Reno Failures

Finish Position - 2

Team Score (places): 358

Team Score (times): 4:21:17.2

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

210

Richard Weaver Indianapolis, IN

32

32

49:16.8

49:16.8

2

215

Mark Ellis Indianapolis, IN

47

79

50:28.5

1:39:45.3

3

214

Richard Laue Greenwood, IN

74

153

52:35.2

2:32:20.5

4

211

Chuck Taylor Indianapolis, IN

102

255

54:25.6

3:26:46.1

5

385

Rick Whicker Clayton, IN

103

358

54:31.1

4:21:17.2

6

216

Mike Crowder Indianapolis, IN

183

541

1:01:12.8

5:22:30.0

7

213

Michael Powers Indianapolis, IN

214

755

1:04:01.6

6:26:31.6

8

212

Jim Reno Indianapolis, IN

231

986

1:05:21.9

7:31:53.5

 

Class - B Business/Military

 

Team - Team VX Raider

Finish Position - 1

Team Score (places): 569

Team Score (times): 4:34:25.8

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

228

Curt Carey Newport, IN

1

1

42:25.7

42:25.7

2

225

Eric Cross Newport, IN

78

79

52:56.9

1:35:22.6

3

223

Greg Swanson Newport, IN

99

178

54:16.3

2:29:38.9

4

227

Jefferson Arnold Newport, IN

121

299

56:38.6

3:26:17.5

5

226

Timothy Halls Newport, IN

270

569

1:08:08.3

4:34:25.8

 

Team - NACCO

Finish Position - 2

Team Score (places): 879

Team Score (times): 5:04:05.7

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

295

Scott Palmer Bismarck, IL

83

83

53:20.1

53:20.1

2

296

Harold Puzey Berea, KY

119

202

56:24.7

1:49:44.8

3

297

David King Danville, IL

172

374

1:00:26.5

2:50:11.3

4

120

Mike Schendel Bismarck, IL

189

563

1:01:45.9

3:51:57.2

5

24

Bob Reardon Catlin, IL

316

879

1:12:08.5

5:04:05.7

 

Team - Hobbico

Finish Position - 3

Team Score (places): 1289

Team Score (times): 5:37:54.8

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

235

Eric Smith Farmer City, IL

133

133

57:40.4

57:40.4

2

231

Jim Vohs Champaign, IL

253

386

1:06:57.1

2:04:37.5

3

232

Chris Slater-Vohs Champaign, IL

263

649

1:07:49.3

3:12:26.8

4

234

Stan Shobe Champaign, IL

301

950

1:10:27.2

4:22:54.0

5

233

Bob Klecka Urbana, IL

339

1289

1:15:00.8

5:37:54.8

6

229

Jill Brinkoetter Champaign, IL

349

1638

1:16:11.1

6:54:05.9

7

230

Chris Kemp Ellsworth, IL

350

1988

1:16:11.7

8:10:17.6

8

405

Teresa Halfar Champaign, IL

396

2384

1:22:01.5

9:32:19.1

 

Class - C Open Club

 

Team - Illini Runners Elite Team

Finish Position - 1

Team Score (places): 73

Team Score (times): 3:55:23.7

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

247

Adam Sauder Urbana, IL

10

10

46:39.1

46:39.1

2

244

Daniel Rollet Chatham, IL

11

21

46:40.8

1:33:19.9

3

245

Rob Peterson Champaign, IL

13

34

46:50.5

2:20:10.4

4

246

Brooks Lindsey Liberty, MO

19

53

47:32.8

3:07:43.2

5

242

David Preston Buffalo Grove, IL

20

73

47:40.5

3:55:23.7

6

243

Matt Glade Bartlett, IL

24

97

48:05.0

4:43:28.7

 

Team - Club Kokomo

Finish Position - 2

Team Score (places): 169

Team Score (times): 4:05:20.0

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

328

Trent Sinnett Kokomo, IN

5

5

46:05.8

46:05.8

2

180

Byron Bundrent Kokomo, IN

23

28

48:03.5

1:34:09.3

3

330

Mark Rowe Kokomo, IN

39

67

49:48.2

2:23:57.5

4

331

William Irvin Kokomo, IN

41

108

49:59.4

3:13:56.9

5

332

Brian Reinhardt Peru, IN

61

169

51:23.1

4:05:20.0

6

98

Dave White Kokomo, IN

276

445

1:08:17.2

5:13:37.2

 

Team - Mighty Boilers

Finish Position - 3

Team Score (places): 252

Team Score (times): 4:11:38.4

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

259

Chris Chen West Lafayette, IN

6

6

46:11.0

46:11.0

2

257

Scott Lefforge West Lafayette, IN

22

28

47:46.7

1:33:57.7

3

258

Jeff Dierdorf West Lafayette, IN

28

56

48:52.5

2:22:50.2

4

254

Mike Reschly West Lafayette, IN

85

141

53:26.2

3:16:16.4

5

255

Evan Wistuff West Lafayette, IN

111

252

55:22.0

4:11:38.4

 

Team - Illini Runners Pro Team

Finish Position - 4

Team Score (places): 331

Team Score (times): 4:19:14.7

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

253

David Grunschel Champaign, IL

29

29

48:58.2

48:58.2

2

252

Mark Laurenz Champaign, IL

52

81

50:42.6

1:39:40.8

3

248

Douglas Pettay Savoy, IL

57

138

51:18.5

2:30:59.3

4

251

Ross Barry Urbana, IL

96

234

54:05.8

3:25:05.1

5

249

Daren Crabill Champaign, IL

97

331

54:09.6

4:19:14.7

6

250

Vincent Ho Champaign, IL

132

463

57:32.9

5:16:47.6

 

Team - White Co. Runners

Finish Position - 5

Team Score (places): 450

Team Score (times): 4:29:25.6

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

236

Mike Lehe Wolcott, IN

26

26

48:32.8

48:32.8

2

239

Mark Wyant Monticello, IN

75

101

52:39.9

1:41:12.7

3

237

Tom Fisher Monticello, IN

84

185

53:21.0

2:34:33.7

4

238

Ralph Zarse Reynolds, IN

120

305

56:27.7

3:31:01.4

5

153

Tyler Perrin Monticello, IN

145

450

58:24.2

4:29:25.6

6

240

Duane Hanni Monticello, IN

146

596

58:26.5

5:27:52.1

 

Class - D Mixed

 

Team - Illini Runners Extreme Team

Finish Position - 1

Team Score (places): 305

Team Score (times): 4:16:35.8

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

272

Solomon Geht Champaign, IL

7

7

46:16.9

46:16.9

2

269

Erich Elsen Champaign, IL

37

44

49:35.5

1:35:52.4

3

268

Chris Nasti Naperville, IL

40

84

49:56.3

2:25:48.7

4

271

Brandon Camiliere Champaign, IL

60

144

51:20.1

3:17:08.8

5

270

Jennifer Gapin Savoy, IL

161

305

59:27.0

4:16:35.8

6

273

Audre Lee Champaign, IL

171

476

1:00:25.2

5:17:01.0

7

267

Erin Tyler Champaign, IL

250

726

1:06:22.2

6:23:23.2

 

Team - WVRR Fighting Trees

Finish Position - 2

Team Score (places): 466

Team Score (times): 4:31:05.7

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

277

Ed Pabst Terre Haute, IN

43

43

50:08.6

50:08.6

2

278

Mike Morris Terre Haute, IN

46

89

50:26.1

1:40:34.7

3

279

Buddy Green Terre Haute, IN

108

197

55:09.1

2:35:43.8

4

280

Carla Yerkes Crawfordsville, IN

131

328

57:26.9

3:33:10.7

5

276

Jill Moore Terre Haute, IN

138

466

57:55.0

4:31:05.7

6

274

Chris Farrell Poland, IN

247

713

1:06:13.4

5:37:19.1

7

275

Reva Kibler Terre Haute, IN

248

961

1:06:14.3

6:43:33.4

 

Team - Wilderness Weenies

Finish Position - 3

Team Score (places): 480

Team Score (times): 4:31:14.0

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

339

Don Frichtl Paxton, IL

58

58

51:19.1

51:19.1

2

341

Hansel Gillis Mahomet, IL

87

145

53:29.0

1:44:48.1

3

337

Audrey Ishii Urbana, IL

91

236

53:44.8

2:38:32.9

4

340

Chris Koerner Loda, IL

101

337

54:21.3

3:32:54.2

5

338

Marla Luckey Champaign, IL

143

480

58:19.8

4:31:14.0

 

Team - Pete's Fleet

Finish Position - 4

Team Score (places): 532

Team Score (times): 4:34:14.4

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

285

Tim Gerke West Lafayette, IN

3

3

45:04.2

45:04.2

2

282

Nick Furto West Lafayette, IN

48

51

50:29.9

1:35:34.1

3

286

Brady Grant West Lafayette, IN

62

113

51:37.6

2:27:11.7

4

284

Trisha Seeman West Lafayette, IN

151

264

58:57.3

3:26:09.0

5

281

Mindy Hiatt West Lafayette, IN

268

532

1:08:05.4

4:34:14.4

 

Team - Xtreme Boilers

Finish Position - 5

Team Score (places): 579

Team Score (times): 4:41:07.8

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

290

Troy Baldouf West Lafayette, IN

17

17

47:13.2

47:13.2

2

289

Anderson Adams West Lafayette, IN

42

59

50:02.1

1:37:15.3

3

291

Brandt Pence West Lafayette, IN

45

104

50:16.9

2:27:32.2

4

288

Kristi Newhouse West Lafayette, IN

117

221

56:18.5

3:23:50.7

5

287

Kim Conrad West Lafayette, IN

358

579

1:17:17.1

4:41:07.8

 

Team - Wildebeests

Finish Position - 6

Team Score (places): 1423

Team Score (times): 5:49:19.6

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

260

Jane Domier Urbana, IL

205

205

1:03:29.2

1:03:29.2

2

261

Les Domier Urbana, IL

241

446

1:05:53.7

2:09:22.9

3

266

Ben Williams Urbana, IL

293

739

1:09:41.9

3:19:04.8

4

264

Sara Latta Champaign, IL

322

1061

1:12:38.9

4:31:43.7

5

265

Deb Aronson Urbana, IL

362

1423

1:17:35.9

5:49:19.6

6

263

Melony Barrett Urbana, IL

374

1797

1:19:31.7

7:08:51.3

7

262

Alice McGinty Urbana, IL

376

2173

1:19:36.5

8:28:27.8

 

Team - Ultranots

Finish Position - 7

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Team Pos

Bib No

Name City/State

O'all Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

344

Charlie Williams Champaign, IL

124

124

56:43.9

56:43.9

2

342

Julie Mills Champaign, IL

213

337

1:03:59.5

2:00:43.4

3

343

Barbara Bailey Urbana, IL

224

561

1:04:56.7

3:05:40.1

4

346

Kristi Bergman Rantoul, IL

283

844

1:08:52.7

4:14:32.8

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com