2003 Wild Wild Wilderness Open Division

Age Group Results

September 28, 2003


Kennekuk Road Runners


Men: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0- 0 1-14 15-21 22-29 30-34 35-39 40-49 50-99

Open Category

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Keuneke Fort Wayne IN

39

51

50:37.2

6:40/M

2

Rachel Lindner Champaign IL

15

69

52:22.6

6:53/M

3

Kristi Newhouse West Lafayette IN

21

109

56:18.5

7:24/M

 
Top

Women 1 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane Wolcott Charleston IL

14

278

1:13:58.7

9:44/M

2

Katelyn Rose Mahomet IL

14

320

1:21:36.1

10:44/M

3

Sissy Romack Danville IL

7

359

1:43:31.2

13:37/M

 
Top

Women 15 to 21

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Coninx Champaign IL

20

122

57:24.8

7:33/M

2

Trisha Seeman West Lafayette IN

21

142

58:57.3

7:45/M

3

Audre Lee Champaign IL

19

159

1:00:25.2

7:57/M

4

Theresa Audino Mount Prospect IL

18

200

1:04:59.2

8:33/M

5

Mindy Hiatt West Lafayette IN

19

232

1:08:05.4

8:58/M

6

Kim Conrad West Lafayette IN

21

299

1:17:17.1

10:10/M

7

Haley Miller Urbana IL

19

309

1:19:25.8

10:27/M

8

Lauren Jacobsen Champaign IL

19

319

1:21:25.0

10:43/M

9

Cindy Zeman Ashley IL

20

349

1:33:37.2

12:19/M

 
Top

Women 22 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marla Luckey Champaign IL

22

134

58:19.8

7:40/M

2

Jennifer Gapin Savoy IL

22

151

59:27.0

7:49/M

3

Breanna Studenka Lafayette IN

24

156

59:58.4

7:53/M

4

Sarah French West Lafayette IN

28

157

1:00:01.4

7:54/M

5

Julia Dolken Zionsville IN

23

220

1:06:35.8

8:46/M

6

Kristi Bergman Rantoul IL

29

243

1:08:52.7

9:04/M

7

Allison Irvin Kokomo IN

24

265

1:11:17.9

9:23/M

8

Tara Roderick Bismarck IL

24

274

1:12:52.3

9:35/M

9

Becky Hill Logansport IN

27

292

1:16:08.1

10:01/M

10

Melony Barrett Urbana IL

29

310

1:19:31.7

10:28/M

11

Paula Schurter Champaign IL

22

322

1:21:40.5

10:45/M

12

Emily Grant Tuscola IL

28

333

1:23:01.5

10:55/M

13

Crystal Niccum Attica IN

27

364

2:13:30.2

17:34/M

 
Top

Women 30 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Ross Lexington KY

33

128

57:50.5

7:37/M

2

Janet Powell Alvin IL

32

155

59:57.4

7:53/M

3

Frankie Dean Sullivan IN

32

256

1:10:07.7

9:14/M

4

Becky Roesner Hudson IL

33

276

1:13:48.3

9:43/M

5

Amy Groetken Chicago IL

31

286

1:15:16.9

9:54/M

6

Sherry Reid Indianapolis IN

34

342

1:27:20.1

11:29/M

7

Kelly Hawkins Danville IL

32

347

1:30:58.9

11:58/M

 
Top

Women 35 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Rasmuson Lafayette IN

39

245

1:08:54.0

9:04/M

2

Stacy Wells Danville IL

39

247

1:09:11.3

9:06/M

3

Twyla Beaty Danville IN

37

255

1:10:02.7

9:13/M

4

Patti Reinhardt Peru IN

39

266

1:11:18.6

9:23/M

5

Gena Stephenson Bloomington IL

37

283

1:14:59.8

9:52/M

6

Jill Brinkoetter Champaign IL

38

293

1:16:11.1

10:01/M

7

Rachel Scott Lafayette IN

38

296

1:16:22.4

10:03/M

8

Stella Stapleton Springfield IL

39

311

1:19:35.4

10:28/M

9

Kate Carlson Terre Haute IN

37

337

1:25:05.7

11:12/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Curt Carey Newport IN

40

1

42:25.7

5:35/M

2

John Shaffer Normal IL

22

2

44:12.6

5:49/M

3

Tim Gerke West Lafayette IN

23

3

45:04.2

5:56/M

4

Dan Schramm Indianapolis IN

37

4

45:13.1

5:57/M

5

Chris Chen West Lafayette IN

21

6

46:11.0

6:05/M

6

Solomon Geht Champaign IL

18

7

46:16.9

6:05/M

 
Top

Men 1 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christopher Powell Alvin IL

11

64

51:43.3

6:48/M

2

Daniel Wells Danville IL

11

85

53:42.1

7:04/M

3

Henry Dust Sidney IL

13

198

1:04:41.1

8:31/M

4

Nick Ganey Belleville IL

14

281

1:14:19.8

9:47/M

5

Lucas Rose Mahomet IL

12

324

1:21:45.4

10:45/M

 
Top

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Rollet Chatham IL

19

11

46:40.8

6:08/M

2

Rob Peterson Champaign IL

19

13

46:50.5

6:10/M

3

Troy Baldouf West Lafayette IN

19

17

47:13.2

6:13/M

4

Brooks Lindsey Liberty MO

19

19

47:32.8

6:15/M

5

David Preston Buffalo Grove IL

18

20

47:40.5

6:16/M

6

Matt Glade Bartlett IL

19

24

48:05.0

6:20/M

7

David Grunschel Champaign IL

19

29

48:58.2

6:27/M

8

Chris Nasti Naperville IL

19

40

49:56.3

6:34/M

9

Anderson Adams West Lafayette IN

19

42

50:02.1

6:35/M

10

Brandt Pence West Lafayette IN

18

45

50:16.9

6:37/M

11

Nick Furto West Lafayette IN

18

48

50:29.9

6:39/M

12

Mark Laurenz Champaign IL

18

52

50:42.6

6:40/M

13

Brandon Camiliere Champaign IL

19

60

51:20.1

6:45/M

14

Ross Barry Urbana IL

18

91

54:05.8

7:07/M

15

Jeremy Gutkowski Urbana IL

19

195

1:04:30.6

8:29/M

16

Joe Delaney Tinley Park IL

18

201

1:05:00.7

8:33/M

 
Top

Men 20 to 24

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Sauder Urbana IL

20

10

46:39.1

6:08/M

2

Lewis Anderson West Lafayette IN

22

12

46:46.2

6:09/M

3

Scott Lefforge West Lafayette IN

23

22

47:46.7

6:17/M

4

Jeff Dierdorf West Lafayette IN

21

28

48:52.5

6:26/M

5

Mark Pepple Urbana IL

23

30

49:04.9

6:27/M

6

Matt Stolzenberg West Lafayette IN

20

35

49:28.2

6:31/M

7

Erich Elsen Champaign IL

21

37

49:35.5

6:31/M

8

Johnny Chapman West Lafayette IN

22

55

51:16.8

6:45/M

9

Douglas Pettay Savoy IL

21

57

51:18.5

6:45/M

10

Brady Grant West Lafayette IN

23

62

51:37.6

6:48/M

11

Dan Weaver Champaign IL

20

70

52:23.2

6:54/M

12

Joel Morris Champaign IL

22

78

53:04.0

6:59/M

13

Mike Reschly West Lafayette IN

22

81

53:26.2

7:02/M

14

Kevin Matts West Lafayette IN

21

90

54:05.2

7:07/M

15

Daren Crabill Champaign IL

22

92

54:09.6

7:08/M

16

Evan Wistuff West Lafayette IN

20

104

55:22.0

7:17/M

17

Tanner Strohm Robinson IL

21

114

56:41.5

7:28/M

18

Christopher Gutkowski Urbana IL

21

115

56:42.5

7:28/M

19

Benjamin Kaun Urbana IL

20

120

57:15.3

7:32/M

20

Vincent Ho Champaign IL

21

124

57:32.9

7:34/M

21

Eric Smith Farmer City IL

24

125

57:40.4

7:35/M

22

Nils Christianson Urbana IL

23

135

58:22.5

7:41/M

23

Pete Plescia Champaign IL

20

146

59:11.1

7:47/M

24

John Murphy West Lafayette IN

20

148

59:17.9

7:48/M

25

Braden Weldy West Lafayette IN

20

167

1:01:08.7

8:03/M

26

Timothy Halls Newport IN

21

233

1:08:08.3

8:58/M

27

Justin Church Champaign IL

22

254

1:10:01.8

9:13/M

 
Top

Men 25 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Jones Spring TX

29

14

46:52.9

6:10/M

2

Brian French West Lafayette IN

28

36

49:32.6

6:31/M

3

Mark Rowe Kokomo IN

29

39

49:48.2

6:33/M

4

Jimmy Oneal Brazil IN

28

56

51:17.9

6:45/M

5

Tom Cummins Chicago IL

25

59

51:19.6

6:45/M

6

Oliver Wendt West Lafayette IN

29

82

53:28.3

7:02/M

7

Tony Duchene Clinton IN

28

143

59:01.7

7:46/M

8

Rob Ulm Charleston IL

27

174

1:01:58.2

8:09/M

9

Aaron Gadberry Terre Haute IN

29

214

1:05:56.6

8:41/M

10

Matt Gillenwater Effingham IL

26

239

1:08:21.3

9:00/M

11

Bryan Weir Westville IL

28

304

1:18:13.3

10:18/M

 
Top

Men 30 to 34

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Warren Monk Ashkum IL

31

15

47:05.0

6:12/M

2

Seth Chin-Parker Urbana IL

33

21

47:41.2

6:16/M

3

William Irvin Kokomo IN

30

41

49:59.4

6:35/M

4

Robin Everts Champaign IL

32

66

52:00.0

6:51/M

5

Brian Kuhm Lafayette IN

30

73

52:28.6

6:54/M

6

Richard Laue Greenwood IN

34

74

52:35.2

6:55/M

7

Chris Byron Champaign IL

34

103

55:17.0

7:16/M

8

Seanan Alyasiri Bloomington IL

32

108

56:07.6

7:23/M

9

Greg Brant Danville IL

32

149

59:20.7

7:48/M

10

Jason Finfrock Savoy IL

31

182

1:02:28.8

8:13/M

11

Brian Saunders Crawfordsville IN

34

186

1:03:30.7

8:21/M

12

Robert Althoff Danvers IL

34

205

1:05:24.2

8:36/M

13

James Sullivan Chicago IL

32

210

1:05:36.9

8:38/M

14

Andrew Moss Champaign IL

31

316

1:20:24.8

10:35/M

 
Top

Men 35 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Nowlan Champaign IL

36

9

46:27.6

6:07/M

2

John Zerhosen Cincinnati OH

36

16

47:10.8

6:12/M

3

Chuck Clendenen Brownsburg IN

38

27

48:41.0

6:24/M

4

Richard Weaver Indianapolis IN

38

32

49:16.8

6:29/M

5

Jerry Willman Sherman IL

35

38

49:39.5

6:32/M

6

Frank Quinn Monticello IL

35

72

52:26.8

6:54/M

7

Hansel Gillis Mahomet IL

36

83

53:29.0

7:02/M

8

Brian Rothenberger Greenwood IN

38

110

56:21.4

7:25/M

9

Charlie Williams Champaign IL

36

116

56:43.9

7:28/M

10

George Mader Champaign IL

38

130

57:55.8

7:37/M

11

Tyler Perrin Monticello IN

35

136

58:24.2

7:41/M

12

Duane Hanni Monticello IN

37

137

58:26.5

7:41/M

13

Ed Matesevac Le Roy IL

36

141

58:53.0

7:45/M

14

Lloyd Young Bloomington IL

35

152

59:29.8

7:50/M

15

Mike Pool Eldorado IL

39

158

1:00:17.1

7:56/M

16

David King Danville IL

39

160

1:00:26.5

7:57/M

17

Mike Crowder Indianapolis IN

39

168

1:01:12.8

8:03/M

18

Paul Sons Mokena IL

38

171

1:01:32.1

8:06/M

19

Alan Grant Tuscola IL

36

181

1:02:25.9

8:13/M

20

Bob Mitchell Carmel IN

39

188

1:03:42.2

8:23/M

21

Andrew Singer Champaign IL

36

197

1:04:38.2

8:30/M

22

David Rhodes Marshall IL

35

216

1:06:10.3

8:42/M

23

Jonathan Baumet Greenwood IN

37

242

1:08:39.1

9:02/M

24

Dan Norton Decatur IL

38

250

1:09:29.7

9:09/M

25

Ken Taylor Champaign IL

37

267

1:11:20.2

9:23/M

26

Steve Hargrave Danville IL

37

269

1:12:24.1

9:32/M

27

Bob Klecka Urbana IL

39

284

1:15:00.8

9:52/M

 

Masters Category

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Audrey Ishii Urbana IL

45

87

53:44.8

7:04/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Hurley Lafayette IN

43

119

57:08.4

7:31/M

2

Carla Yerkes Crawfordsville IN

43

123

57:26.9

7:33/M

3

Jill Moore Terre Haute IN

42

129

57:55.0

7:37/M

4

June Lindner Champaign IL

48

131

58:02.0

7:38/M

5

Tamara White Bloomington IL

41

139

58:34.9

7:42/M

6

Martha Whitacre Paris IL

47

170

1:01:24.1

8:05/M

7

Carolyn Sutter Normal IL

42

177

1:02:15.0

8:11/M

8

Jane Domier Urbana IL

47

185

1:03:29.2

8:21/M

9

Julie Mills Champaign IL

49

192

1:03:59.5

8:25/M

10

Barbara Bailey Urbana IL

44

199

1:04:56.7

8:33/M

11

Reva Kibler Terre Haute IN

47

218

1:06:14.3

8:43/M

12

Jeanene Calabrese Winamac IN

43

223

1:07:07.6

8:50/M

13

Connie Carroll Fairmount IL

43

227

1:07:36.3

8:54/M

14

Chris Slater-Vohs Champaign IL

47

228

1:07:49.3

8:55/M

15

Karen Czerniak Tinley Park IL

45

251

1:09:38.2

9:10/M

16

Jennifer Ho Bloomington IL

42

253

1:09:53.8

9:12/M

17

Carrie Young Bloomington IL

42

259

1:10:31.6

9:17/M

18

Margaret Antonik Mattoon IL

40

263

1:10:43.2

9:18/M

19

Kathy Morris Terre Haute IN

48

264

1:10:46.1

9:19/M

20

Sara Latta Champaign IL

42

272

1:12:38.9

9:33/M

21

Pat Fox Winamac IN

43

273

1:12:49.2

9:35/M

22

Myra Bosworth Terre Haute IN

48

279

1:13:59.2

9:44/M

23

Ellen Wolcott Charleston IL

45

280

1:14:07.6

9:45/M

24

Cheryl Hart Terre Haute IN

45

298

1:17:01.5

10:08/M

25

Laura Swart Terre Haute IN

47

300

1:17:20.7

10:11/M

26

Deb Aronson Urbana IL

43

301

1:17:35.9

10:13/M

27

Dana Jeffers Terre Haute IN

49

302

1:17:42.9

10:13/M

28

Penny Spinner Paris IL

45

303

1:17:56.5

10:15/M

29

Jennifer Rudd Washington IL

46

306

1:18:27.1

10:19/M

30

Alice McGinty Urbana IL

40

312

1:19:36.5

10:28/M

31

Cathy Readon Catlin IL

42

314

1:20:04.9

10:32/M

32

Jackie King Mahomet IL

48

318

1:20:53.6

10:39/M

33

Vicky Brown Danville IL

43

321

1:21:36.8

10:44/M

34

Diana Kirkpatrick Covington IN

44

326

1:21:46.8

10:46/M

35

Ruth Rhodes Effingham IL

44

327

1:21:55.0

10:47/M

36

Teresa Halfar Champaign IL

45

328

1:22:01.5

10:48/M

37

Beth Lamb Bloomington IL

41

329

1:22:15.6

10:49/M

38

Garla Russell Farmersburg IN

49

330

1:22:27.2

10:51/M

39

Janice Ringo Muncie IN

44

338

1:25:15.6

11:13/M

40

Mary Leahy Olney IL

42

339

1:25:17.1

11:13/M

41

Jo Pridemore Terre Haute IN

46

345

1:28:58.2

11:42/M

42

M K Dashke Collinsville IL

47

346

1:29:45.8

11:49/M

43

Shareen Mullens Danville IL

43

353

1:38:30.4

12:58/M

44

Patricia Jones Lake Villa IL

40

358

1:43:16.4

13:35/M

45

Tina Blake Roachdale IN

42

360

1:48:12.5

14:14/M

46

Margie Patterson Muncie IN

49

361

1:52:25.2

14:48/M

47

Susan Richter Muncie IN

46

362

1:52:26.9

14:48/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Trent Sinnett Kokomo IN

41

5

46:05.8

6:04/M

 
Top

Men 40 to 44

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Byron Bundrent Kokomo IN

43

23

48:03.5

6:19/M

2

Larry Burton Martinton IL

43

31

49:15.2

6:29/M

3

Dean Bettis Downs IL

41

50

50:36.2

6:39/M

4

Brian Reinhardt Peru IN

40

61

51:23.1

6:46/M

5

Marty Ern Champaign IL

41

65

51:53.2

6:50/M

6

Christopher Eckels Champaign IL

44

71

52:24.9

6:54/M

7

Mark Wyant Monticello IN

43

75

52:39.9

6:56/M

8

Nick Braun Terre Haute IN

42

77

52:48.8

6:57/M

9

Paul Clapp Terre Haute IN

41

79

53:10.1

7:00/M

10

Paul Knott Fort Wayne IN

40

89

53:55.3

7:06/M

11

Matthew Snyder Urbana IL

44

93

54:11.3

7:08/M

12

Brent Radomski Mazon IL

41

94

54:18.4

7:09/M

13

Phil Newberry Bourbonnais IL

41

102

55:09.9

7:15/M

14

Michael Clarey Perrysville IN

40

106

56:00.1

7:22/M

15

Jefferson Arnold Newport IN

41

113

56:38.6

7:27/M

16

Matthew Sons Wheaton IL

40

145

59:09.5

7:47/M

17

Chris Pawlicki Champaign IL

40

147

59:14.0

7:48/M

18

Jim Halsey Indianapolis IN

42

166

1:01:02.7

8:02/M

19

David Astell Danville IL

41

169

1:01:18.2

8:04/M

20

Daniel Hall Saint Anne IL

40

176

1:02:13.3

8:11/M

21

Curt Chambers Hillsboro IN

43

178

1:02:17.8

8:12/M

22

Randy Strohm Robinson IL

43

179

1:02:21.4

8:12/M

23

David Blake Roachdale IN

44

183

1:03:04.4

8:18/M

24

Glenn Block Towanda IL

42

191

1:03:53.2

8:24/M

25

Larry Swart Terre Haute IN

41

194

1:04:02.9

8:26/M

26

Robert Cassity Danville IL

42

203

1:05:13.0

8:35/M

27

Raymond Dolejs Palatine IL

41

224

1:07:08.5

8:50/M

28

Gerry Smedinghoff Phoenix AZ

41

231

1:07:59.4

8:57/M

29

Jim Tressler Champaign IL

40

244

1:08:53.4

9:04/M

30

Ben Williams Urbana IL

44

252

1:09:41.9

9:10/M

31

Randy Ganey Belleville IL

40

282

1:14:33.0

9:49/M

32

Kent Walstrom Bloomington IL

43

287

1:15:21.5

9:55/M

33

Chris Kemp Ellsworth IL

42

294

1:16:11.7

10:01/M

34

Ed Zimmerman Paris IL

41

295

1:16:15.3

10:02/M

35

Mark Graham Cary IL

41

313

1:19:49.9

10:30/M

36

Tom Peterwas Danville IL

42

317

1:20:30.7

10:36/M

37

Gary Anderson Terre Haute IN

43

344

1:28:19.0

11:37/M

38

Luke Diamond Bloomington IL

43

348

1:31:51.2

12:05/M

 
Top

Men 45 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Louis Gassmann Olney IL

46

8

46:21.6

6:06/M

2

Don Baker Mc Cordsville IN

46

18

47:25.2

6:14/M

3

Lance Bovard New Lenox IL

49

25

48:14.7

6:21/M

4

Mike Lehe Wolcott IN

47

26

48:32.8

6:23/M

5

Nigel Keen Bloomington IL

47

34

49:26.0

6:30/M

6

John Millikin Westville IL

47

44

50:13.0

6:36/M

7

Mark Ellis Indianapolis IN

47

47

50:28.5

6:38/M

8

Don Frichtl Paxton IL

47

58

51:19.1

6:45/M

9

Ed Drebes Champaign IL

46

68

52:13.9

6:52/M

10

Keith Wolcott Charleston IL

46

76

52:40.4

6:56/M

11

Tom Fisher Monticello IN

47

80

53:21.0

7:01/M

12

Michael Brown Champaign IL

46

86

53:43.2

7:04/M

13

Chuck Taylor Indianapolis IN

46

95

54:25.6

7:10/M

14

Mark Achenbach Terre Haute IN

45

97

54:35.7

7:11/M

15

Gary Davidson Logansport IN

48

98

54:45.5

7:12/M

16

Bob Lambert Bloomington IL

49

107

56:01.2

7:22/M

17

Gregg Rose Mahomet IL

45

117

56:58.2

7:30/M

18

George Pennacchi Urbana IL

48

121

57:19.5

7:33/M

19

Barry Newstat Western Springs IL

45

127

57:49.5

7:36/M

20

Mike Hittmeier Mansfield IL

48

132

58:03.6

7:38/M

21

Bill Hahm Bloomington IL

46

138

58:27.8

7:41/M

22

Jeffrey Turner Williamsport IN

46

144

59:02.4

7:46/M

23

Mike Breault Champaign IL

45

161

1:00:34.4

7:58/M

24

Jeff Riddle Mahomet IL

45

162

1:00:44.8

7:59/M

25

Russell Colegrove Fort Wayne IN

46

163

1:00:48.1

8:00/M

26

H. R. Gaskins Ivesdale IL

45

164

1:00:52.5

8:01/M

27

Ted Eagleson Jr. Olney IL

45

173

1:01:57.7

8:09/M

28

Bruce Sutter Normal IL

46

175

1:02:00.1

8:09/M

29

James Kurley Champaign IL

48

184

1:03:07.3

8:18/M

30

Michael Powers Indianapolis IN

47

193

1:04:01.6

8:25/M

31

Michael Woodworth Lafayette IN

46

208

1:05:33.6

8:38/M

32

Les Domier Urbana IL

47

212

1:05:53.7

8:40/M

33

Chris Farrell Poland IN

45

217

1:06:13.4

8:43/M

34

Jerry Cunningham Lebanon IN

47

219

1:06:30.9

8:45/M

35

Floyd Bosworth Terre Haute IN

49

234

1:08:09.7

8:58/M

36

Duane Dust Sidney IL

48

235

1:08:12.4

8:58/M

37

Richard Walbert Rochester IL

46

236

1:08:13.1

8:59/M

38

Larry Grubb Springfield IL

49

237

1:08:13.9

8:59/M

39

Scott Hathaway Logansport IN

48

241

1:08:34.8

9:01/M

40

Randy Spiegel Indianapolis IN

47

270

1:12:34.8

9:33/M

41

John Glunz Peoria IL

49

308

1:18:33.3

10:20/M

42

Lewis Martin Round Lake IL

47

357

1:43:07.9

13:34/M

 

Grand Masters Category

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Que Harbor Rantoul IL

52

105

55:59.3

7:22/M

 
Top

Women 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pat Gillenwater Effingham IL

53

225

1:07:13.4

8:51/M

2

Meg Anderson Normal IL

55

240

1:08:22.7

9:00/M

3

Janet Puzey Berea KY

53

248

1:09:18.7

9:07/M

4

Rose Mary Wentling Champaign IL

50

257

1:10:14.9

9:14/M

5

Debbie Halley Paris IL

50

277

1:13:51.9

9:43/M

6

Jana Kiefer Bloomington IL

50

331

1:22:33.1

10:52/M

7

Beverly Smith Kankakee IL

52

335

1:23:44.4

11:01/M

8

Pat Diamond Bloomington IL

53

340

1:25:48.4

11:17/M

9

Teresa Chase Charleston IL

51

351

1:36:50.1

12:44/M

10

Cathy Jewell Danville IL

51

352

1:38:08.0

12:55/M

11

Sherry Cannon Danville IL

59

354

1:42:23.9

13:28/M

12

Peggy Morecraft Flat Rock IL

57

356

1:42:53.7

13:32/M

13

Maggie Davis Danville IL

50

363

2:13:29.9

17:34/M

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Merlin Anderson Normal IL

56

33

49:25.5

6:30/M

 
Top

Men 50 to 54

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Pabst Terre Haute IN

53

43

50:08.6

6:36/M

2

Mike Morris Terre Haute IN

52

46

50:26.1

6:38/M

3

Jerry Proctor Valparaiso IN

53

49

50:34.2

6:39/M

4

Kenneth Brooks Chrisman IL

50

53

51:09.1

6:44/M

5

Kevin Floyd Champaign IL

50

54

51:16.2

6:45/M

6

Mike Bradford Indianapolis IN

51

63

51:38.7

6:48/M

7

David Minor Clinton IN

50

67

52:09.3

6:52/M

8

Ron Goetz Fowler IN

54

84

53:33.1

7:03/M

9

Grant Cunningham Fairmount IL

51

88

53:46.9

7:04/M

10

Rick Whicker Clayton IN

54

96

54:31.1

7:10/M

11

Jim Williamson Normal IL

53

99

54:46.0

7:12/M

12

Art Auterson West Terre Haute IN

52

126

57:43.2

7:36/M

13

Bob Weston Terre Haute IN

51

133

58:12.1

7:39/M

14

Bill Jones Savoy IL

53

140

58:38.7

7:43/M

15

Steve Oconnell Urbana IL

52

150

59:25.1

7:49/M

16

Steve Apple West Terre Haute IN

50

153

59:40.4

7:51/M

17

Terry Retson Chesterton IN

51

189

1:03:44.4

8:23/M

18

Pete Fulkerson Carmi IL

50

190

1:03:47.3

8:24/M

19

Jim Reno Indianapolis IN

52

204

1:05:21.9

8:36/M

20

Jim Ray Paris IL

53

209

1:05:34.2

8:38/M

21

David Smith Terre Haute IN

50

222

1:07:01.7

8:49/M

22

Dave White Kokomo IN

51

238

1:08:17.2

8:59/M

23

Tom Brownlow Springfield IL

51

246

1:09:05.3

9:05/M

24

Bruce Osran Gridley IL

53

261

1:10:36.9

9:17/M

25

Bob Reardon Catlin IL

54

268

1:12:08.5

9:29/M

26

Merv Gillenwater Effingham IL

54

271

1:12:38.2

9:33/M

27

Richard Buse Loda IL

54

275

1:13:37.3

9:41/M

28

Kirby Cheek Bloomington IL

50

285

1:15:14.5

9:54/M

29

Scott Hoffman Monticello IL

50

288

1:15:33.0

9:56/M

30

Douglas Hall Danville IN

51

289

1:15:36.9

9:57/M

31

Mark Spelbring Rockville IN

50

290

1:15:51.5

9:59/M

32

Albert Wallace Danville IL

50

291

1:15:58.9

10:00/M

33

Jon Zeman Ashley IL

52

350

1:33:39.4

12:19/M

 
Top

Men 55 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grear Kimmel Champaign IL

55

100

54:51.2

7:13/M

2

Buddy Green Terre Haute IN

55

101

55:09.1

7:15/M

3

Harold Puzey Berea KY

55

111

56:24.7

7:25/M

4

Ralph Zarse Reynolds IN

58

112

56:27.7

7:26/M

5

Ed Reid Decatur IL

55

118

56:59.8

7:30/M

6

Pio Villegas Brook IN

55

172

1:01:41.7

8:07/M

7

Steve Vanormer Mattoon IL

56

196

1:04:36.4

8:30/M

8

Joel Schartzer Goshen IN

56

202

1:05:08.8

8:34/M

9

Robert Morecraft Flat Rock IL

57

206

1:05:25.7

8:36/M

10

Douglas Elrick Champaign IL

56

211

1:05:37.9

8:38/M

11

Janak Patel Champaign IL

55

213

1:05:55.6

8:40/M

12

Keith Theisen Manhattan IL

57

226

1:07:16.5

8:51/M

13

Robert Kelly Danville IL

55

230

1:07:56.8

8:56/M

14

Phil Lovell Bloomington IL

56

249

1:09:20.1

9:07/M

15

Stan Shobe Champaign IL

56

258

1:10:27.2

9:16/M

16

Larry Grant Monticello IL

58

297

1:16:42.8

10:06/M

17

Don Lindley Fort Wayne IN

59

325

1:21:46.2

10:46/M

18

Ben Kirkpatrick Covington IN

59

341

1:26:57.5

11:26/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Grotevant Buckingham IL

61

154

59:41.0

7:51/M

2

Robert Pool Onarga IL

67

165

1:01:00.0

8:02/M

3

James Kaminski Michigan City IN

63

180

1:02:24.1

8:13/M

4

Jim Harman Crest Hill IL

62

187

1:03:36.0

8:22/M

5

J. C. Edwards Mode IL

64

207

1:05:32.6

8:37/M

6

Robert Morris Urbana IL

62

215

1:06:00.1

8:41/M

7

Jim Vohs Champaign IL

60

221

1:06:57.1

8:49/M

8

Larry Christensen Elkhart IN

65

229

1:07:51.3

8:56/M

9

Gery Conlin Arthur IL

61

260

1:10:34.4

9:17/M

10

John Reid Carlinville IL

64

262

1:10:40.4

9:18/M

11

Winston Steiniche Goodenow IL

60

305

1:18:25.3

10:19/M

12

Dave Hurst Bloomington IL

60

307

1:18:28.6

10:19/M

13

Larry Gutzler Lerna IL

67

315

1:20:20.0

10:34/M

14

Neill Schurter Champaign IL

60

323

1:21:42.1

10:45/M

15

Ken Huston Kokomo IN

66

332

1:22:36.1

10:52/M

16

Les Spickard Arlington Heights IL

61

334

1:23:31.5

10:59/M

17

Charles Clark Terre Haute IN

61

336

1:24:32.1

11:07/M

18

George Reid Decatur IL

61

343

1:27:20.5

11:29/M

19

Tom Baumet Oakwood IL

62

355

1:42:25.5

13:29/M


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com