Lake Mingo Trail Run

Overall Finish List

June 08, 2002


Kennekuk Road Runners
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ricky Alvarez           Danville  IL        18     1 M 15-19      41:11.7    5:48/M
       2    Curt Carey              Spencer  IN         38     2 M 35-39      41:35.1    5:51/M
       3    Reynaldo Alvarez        Danville  IL        18     3 M 15-19      43:47.7    6:10/M
       4    Seth Hothem             Urbana  IL          24     4 M 20-24      44:55.6    6:20/M
       5    Josh Daly               Champaign  IL       28     5 M 25-29      45:10.0    6:22/M
       6    Brad Butler             Monticello  IL      16     1 M 15-19      45:19.6    6:23/M
       7    Ken Bodine              Champaign  IL       42     1 M 40-44      45:22.8    6:23/M
       8    Mark Krause             Villa Park  IL      35     1 M 35-39      45:47.2    6:27/M
       9    Bill Kenley             Indianapolis  IN    31     1 M 30-34      46:05.3    6:29/M
      10    David Scott             Urbana  IL          41     2 M 40-44      46:57.0    6:37/M
      11    Curtis Flake            Neoga  IL           17     2 M 15-19      47:06.1    6:38/M
      12    Peter Murakami          Urbana  IL          19     3 M 15-19      47:14.1    6:39/M
      13    Rob Ulm                 Robinson  IL        26     1 M 25-29      48:43.1    6:52/M
      14    Mark Ellis              Indianapolis  IN    46     1 M 45-49      49:31.2    6:58/M
      15    Marlin Howe             Niles  MI           47     2 M 45-49      49:43.7    7:00/M
      16    Chris Farrell           Poland  IN          44     3 M 40-44      50:06.0    7:03/M
      17    Chris Byron             Champaign  IL       33     1 M  0-99      50:34.2    7:07/M
      18    David Cobb              Stow  MA            56     1 M 55-59      50:35.1    7:07/M
      19    Kyle Cash               Greenup  IL         15     4 M 15-19      50:36.0    7:08/M
      20    Jim Brown               Indianapolis  IN    31     2 M 30-34      50:40.5    7:08/M
      21    Marty Ern               Champaign  IL       39     2 M 35-39      51:18.1    7:14/M
      22    Bruce Rolando           Champaign  IL       41     4 M 40-44      51:21.7    7:14/M
      23    Matt Kurley             Champaign  IL       14     1 M  1-14      51:29.4    7:15/M
      24    David Minor             Clinton  IN         49     3 M 45-49      52:25.5    7:23/M
      25    Denny Erswell           Bloomington  IL     49     4 M 45-49      52:28.8    7:23/M
      26    Daniel Rolando          Champaign  IL       14     2 M  1-14      52:37.4    7:25/M
      27    Curt Winhold            Rochester  IL       45     5 M 45-49      52:51.3    7:27/M
      28    Richard Laue            Greenwood  IN       32     3 M 30-34      53:00.8    7:28/M
      29    Dave Sloop              Danville  IL        49     6 M 45-49      53:17.6    7:30/M
      30    Iwan Duursma            Champaign  IL       39     3 M 35-39      53:18.3    7:30/M
      31    Grant Cunningham        Fairmount  IL       49     7 M 45-49      53:20.6    7:31/M
      32    Andrew Schaefer         Saint Joseph  IL    27     2 M 25-29      53:34.5    7:33/M
      33    Hansel Gillis           Mahomet  IL         35     4 M 35-39      53:39.9    7:33/M
      34    Scott Palmer            Bismarck  IL        41     2 M  0-99      53:43.2    7:34/M
      35    Andrew Oconnell         Champaign  IL       16     5 M 15-19      53:46.7    7:34/M
      36    Mark Wyant              Monticello  IN      41     5 M 40-44      53:49.3    7:35/M
      37    Charlie Skoog           Kokomo  IN          51     3 M  0-99      53:50.5    7:35/M
      38    Rex Beck                Hillsboro  IN       51     1 M 50-54      53:51.9    7:35/M
      39    Don Frichtl             Paxton  IL          46     8 M 45-49      54:04.6    7:37/M
      40    Ralph Zarse             Reynolds  IN        57     2 M 55-59      54:16.9    7:39/M
      41    Douglas Dowers          Westville  IL       22     1 M 20-24      54:40.8    7:42/M
      42    Tom Gettings            Taylorville  IL     38     5 M 35-39      55:06.9    7:46/M
      43    Mark Waldrop            Philo  IL           17     6 M 15-19      55:08.5    7:46/M
      44    Jason Myers             Monticello  IN      26     3 M 25-29      55:22.7    7:48/M
      45    Joe Villhauer           Normal  IL          50     2 M 50-54      55:24.3    7:48/M
      46    Scott Ahlgren           Urbana  IL          32     4 M 30-34      55:29.2    7:49/M
      47    Keith Buhs              Orland Park  IL     38     6 M 35-39      55:31.6    7:49/M
      48    John Cash               Greenup  IL         38     7 M 35-39      55:44.5    7:51/M
      49    John Roska              Urbana  IL          46     9 M 45-49      56:33.7    7:58/M
      50    Mark Achenbach          Terre Haute  IN     44     6 M 40-44      56:42.3    7:59/M
      51    Jeremy Pape             Fishers  IN         32     5 M 30-34      56:44.7    7:59/M
      52    Christopher Eckels      Champaign  IL       42     7 M 40-44      56:51.7    8:00/M
      53    Lysle Saubert           Decatur  IL         43     4 M  0-99      57:08.6    8:03/M
      54    William Jankowski       Brownsburg  IN      42     5 M  0-99      57:15.5    8:04/M
      55    Jim Grace               Saint Anne  IL      45    10 M 45-49      57:23.5    8:05/M
      56    Eric Henson             Peoria  IL          53     3 M 50-54      57:26.5    8:05/M
      57    Buddy Green             Terre Haute  IN     54     4 M 50-54      57:32.1    8:06/M
      58    Matthew Snyder          Urbana  IL          42     8 M 40-44      57:35.9    8:07/M
      59    James Adermann          Altamont  IL        34     6 M 30-34      57:36.6    8:07/M
      60    Ben Branson             Oakwood  IL         32     7 M 30-34      57:41.6    8:07/M
      61    Ed Reid                 Decatur  IL         54     5 M 50-54      57:48.5    8:08/M
      62    Marla Luckey            Champaign  IL       21     1 F 20-29      57:55.5    8:09/M
      63    John Conour             Champaign  IL       29     4 M 25-29      58:27.2    8:14/M
      64    Gary Davidson           Logansport  IN      46    11 M 45-49      58:44.2    8:16/M
      65    Gregg Rose              Champaign  IL       44     1 M  0-99      58:56.8    8:18/M
      66    Brad Moore              Danville  IL        18     7 M 15-19      59:09.7    8:20/M
      67    Jeff Fisher             Terre Haute  IN     39     8 M 35-39      59:27.6    8:22/M
      68    Dori Johnson            Champaign  IL       29     2 F 20-29      59:44.5    8:25/M
      69    Kris Johnson            Champaign  IL       26     5 M 25-29      59:45.5    8:25/M
      70    Dave Ghent              Champaign  IL       40     9 M 40-44      59:51.1    8:26/M
      71    Mychel Flannigan        Potomac  IL         43     3 F 40-49      59:55.1    8:26/M
      72    David Astell            Danville  IL        39     9 M 35-39      59:59.3    8:27/M
      73    Bruce Sutter            Normal  IL          45    12 M 45-49    1:00:52.2    8:34/M
      74    Robert Pool             Onarga  IL          65     1 M 60-99    1:01:04.6    8:36/M
      75    Greg Brant              Danville  IL        31     8 M 30-34    1:01:09.4    8:37/M
      76    Alan Puzey              Fairmount  IL       49    13 M 45-49    1:01:46.3    8:42/M
      77    Katie Wetzel            Champaign  IL       19     1 F 15-19    1:02:04.6    8:45/M
      78    Bruce Rodgers           Champaign  IL       46    14 M 45-49    1:02:06.7    8:45/M
      79    Robert Bryant           White Heath  IL     31     9 M 30-34    1:02:11.8    8:45/M
      80    Timothy Gill            Savoy  IL           42    10 M 40-44    1:02:21.4    8:47/M
      81    Steve Apple             West Terre Haute  I 48    15 M 45-49    1:02:22.4    8:47/M
      82    Bruce Speth             Clinton  IN         53     6 M 50-54    1:02:27.3    8:48/M
      83    Richard Buse            Loda  IL            53     7 M 50-54    1:02:42.2    8:50/M
      84    Steve Oconnell          Champaign  IL       51     8 M 50-54    1:03:02.7    8:53/M
      85    Ron Flake               Neoga  IL           49    16 M 45-49    1:03:21.5    8:55/M
      86    Michael Powers          Indianapolis  IN    46    17 M 45-49    1:03:22.3    8:55/M
      87    Elaine Morrissy         Normal  IL          20     1 F 20-29    1:03:29.2    8:56/M
      88    Jim Halsey              Indianapolis  IN    41    11 M 40-44    1:03:32.6    8:57/M
      89    Randy Hickman           Fisher  IL          38     2 M  0-99    1:03:38.5    8:58/M
      90    Ed Crawley              Danville  IL        51     9 M 50-54    1:03:46.8    8:59/M
      91    Martha Whitacre         Paris  IL           45     1 F 40-49    1:03:48.2    8:59/M
      92    David Bechtold          Covington  IN       46    18 M 45-49    1:03:49.2    8:59/M
      93    David King              Danville  IL        37    10 M 35-39    1:03:56.2    9:00/M
      94    Benoit Collard          Champaign  IL       37    11 M 35-39    1:04:15.1    9:03/M
      95    Barbara Bailey          Urbana  IL          42     2 F 40-49    1:04:31.3    9:05/M
      96    Louie Brown             West Terre Haute  I 58     3 M 55-59    1:04:38.5    9:06/M
      97    Jim Tressler            Champaign  IL       39    12 M 35-39    1:04:52.4    9:08/M
      98    John Pool               Thawville  IL       59     4 M 55-59    1:05:17.4    9:12/M
      99    James Kurley            Champaign  IL       46    19 M 45-49    1:05:26.5    9:13/M
     100    Doug McWilliams         Momence  IL         42    12 M 40-44    1:05:42.2    9:15/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Paul Spinner            Paris  IL           58     5 M 55-59    1:05:51.3    9:16/M
     102    J. C. Edwards           Mode  IL            62     2 M 60-99    1:06:12.4    9:19/M
     103    Gerry Smedinghoff       Phoenix  AZ         39    13 M 35-39    1:06:21.9    9:21/M
     104    Curt Chambers           Hillsboro  IN       42    13 M 40-44    1:06:34.3    9:23/M
     105    Lee Riley               Chrisman  IL        48     3 M  0-99    1:06:38.9    9:23/M
     106    Jim Reno                Indianapolis  IN    51    10 M 50-54    1:06:41.9    9:24/M
     107    Carolyn Kelch           Normal  IL          40     3 F 40-49    1:07:03.6    9:27/M
     108    Mike Schendel           Bismarck  IL        38     4 M  0-99    1:07:19.7    9:29/M
     109    Karl Miller             Mahomet  IL         31    10 M 30-34    1:07:27.1    9:30/M
     110    Casey Kenley            Indianapolis  IN    27     2 F 20-29    1:07:30.7    9:30/M
     111    Jerry Whitacre          Paris  IL           45     5 M  0-99    1:07:39.7    9:32/M
     112    Raymond Dolejs          Palatine  IL        40    14 M 40-44    1:07:40.4    9:32/M
     113    Bruce Osran             Gridley  IL         51    11 M 50-54    1:07:52.2    9:34/M
     114    Robert Morecraft        Flat Rock  IL       56     6 M 55-59    1:08:03.4    9:35/M
     115    Bill Bennett            Mahomet  IL         52    12 M 50-54    1:08:07.4    9:36/M
     116    Jane Kuppier            Champaign  IL       40     4 F 40-49    1:08:35.9    9:40/M
     117    Mike Breault            Champaign  IL       44    15 M 40-44    1:08:41.0    9:40/M
     118    John Linville           Danville  IL        40     6 M  0-99    1:08:54.7    9:42/M
     119    David Whicker           Danville  IN        60     3 M 60-99    1:09:05.8    9:44/M
     120    Kevin Trapp             Paris  IL           28     6 M 25-29    1:09:21.6    9:46/M
     121    Scott Hathaway          Logansport  IN      47    20 M 45-49    1:09:30.3    9:47/M
     122    Rob Jacobson            Champaign  IL       30     7 M  0-99    1:09:32.0    9:48/M
     123    John Cheney             Champaign  IL       37    14 M 35-39    1:09:59.1    9:51/M
     124    Thomas Carbaugh         Indianapolis  IN    25     7 M 25-29    1:10:05.0    9:52/M
     125    Tim Roessler            Champaign  IL       32    11 M 30-34    1:10:06.0    9:52/M
     126    Marcie Ridgway          Savoy  IL           44     5 F 40-49    1:10:10.7    9:53/M
     127    Bill Dey                Champaign  IL       42    16 M 40-44    1:10:14.9    9:54/M
     128    Eiji Takahashi          Champaign  IL       42    17 M 40-44    1:10:20.7    9:54/M
     129    Andrew Hamblin          Savoy  IL           37    15 M 35-39    1:10:26.6    9:55/M
     130    Tim Corsaro             Madison  WI         37    16 M 35-39    1:10:44.4    9:58/M
     131    Patrick Stewart         Danville  IL        54    13 M 50-54    1:10:51.1    9:59/M
     132    Kristi Bergman          Rantoul  IL         27     3 F 20-29    1:10:53.9    9:59/M
     133    Stacy Fifer             Champaign  IL       29     4 F 20-29    1:11:36.4   10:05/M
     134    Tony Duchene            Clinton  IN         26     8 M  0-99    1:11:52.6   10:07/M
     135    Nancy Caldwell          Mahomet  IL         32     1 F 30-34    1:11:57.5   10:08/M
     136    Bob Mitchell            Carmel  IN          37    17 M 35-39    1:12:20.8   10:11/M
     137    Lisa Kallis             Charleston  IL      35     1 F 35-39    1:12:22.0   10:12/M
     138    Rebecca Dey             Champaign  IL       43     6 F 40-49    1:12:25.7   10:12/M
     139    Oscar Young III         Hoopeston  IL       50    14 M 50-54    1:12:32.2   10:13/M
     140    Larry Grant             Monticello  IL      57     7 M 55-59    1:12:58.8   10:17/M
     141    Diane Brown             West Terre Haute  I 53     1 F 50-99    1:13:37.0   10:22/M
     142    Jack Hathaway           Rochester  IN       43    18 M 40-44    1:13:39.5   10:22/M
     143    Stan Shobe              Champaign  IL       55     8 M 55-59    1:14:00.0   10:25/M
     144    Mike Bruns              Shelbyville  IL     46    21 M 45-49    1:14:03.5   10:26/M
     145    Don Little              Oakwood  IL         68     4 M 60-99    1:14:07.1   10:26/M
     146    Tim Roark               Paris  IL           35    18 M 35-39    1:14:39.3   10:31/M
     147    Kent Walstrom           Bloomington  IL     42    19 M 40-44    1:14:46.2   10:32/M
     148    Connie McCammon         Terre Haute  IN     36     2 F 35-39    1:14:53.3   10:33/M
     149    Adrienne Abramowitz     Urbana  IL          25     5 F 20-29    1:15:05.4   10:35/M
     150    Frankie Dean            Brazil  IN          30     2 F 30-34    1:15:10.1   10:35/M
     151    Ruth Fehrman            Bloomington  IL     39     3 F 35-39    1:15:21.6   10:37/M
     152    Lucas Rose              Mahomet  IL         10     3 M  1-14    1:15:24.4   10:37/M
     153    Cathy Highland          Sullivan  IL        44     7 F 40-49    1:15:26.6   10:37/M
     154    John Reid               Carlinville  IL     63     5 M 60-99    1:15:31.0   10:38/M
     155    Janice Ray              Rossville  IL       34     3 F 30-34    1:15:43.6   10:40/M
     156    Donald Cole             Covington  IN       70     6 M 60-99    1:15:55.4   10:42/M
     157    Rikki Linne             Fairmount  IL       22     6 F 20-29    1:16:00.0   10:42/M
     158    April Frost             Manhattan  IL       22     7 F 20-29    1:16:01.0   10:42/M
     159    Tanya Riddle            Mahomet  IL         14     1 F  1-14    1:16:39.0   10:48/M
     160    Dory Quinlan            Mahomet  IL         14     2 F  1-14    1:16:39.6   10:48/M
     161    Hannah Snyder           Urbana  IL          13     3 F  1-14    1:16:54.7   10:50/M
     162    Jeff Riddle             Mahomet  IL         44     9 M  0-99    1:17:05.8   10:51/M
     163    John Glunz              Peoria  IL          48    22 M 45-49    1:17:51.4   10:58/M
     164    Michael Faught          Mattoon  IL         53    15 M 50-54    1:18:01.9   10:59/M
     165    Sarah Butler            Normal  IL          37     4 F 35-39    1:18:10.2   11:01/M
     166    Bob Quinlan             Mahomet  IL         52    10 M  0-99    1:18:23.9   11:02/M
     167    Diana Brandt            Normal  IL          34     4 F 30-34    1:18:26.0   11:03/M
     168    Karl Thorpe             Champaign  IL       49    11 M  0-99    1:18:26.9   11:03/M
     169    Suzanne Rogers          Bloomington  IL     40     8 F 40-49    1:18:28.6   11:03/M
     170    Katelyn Rose            Champaign  IL       13     4 F  1-14    1:18:30.0   11:03/M
     171    Leigh Comrie            Danville  IL        38     5 F 35-39    1:18:37.2   11:04/M
     172    Sandra Loeb             Champaign  IL       30     5 F 30-34    1:18:45.4   11:05/M
     173    Penny Spinner           Paris  IL           44     9 F 40-49    1:18:49.0   11:06/M
     174    Gloria Goulding         Danville  IL        48    10 F 40-49    1:21:21.5   11:27/M
     175    Winston Steiniche       Beecher  IL         59     9 M 55-59    1:21:35.7   11:29/M
     176    Kirby Cheek             Bloomington  IL     48    23 M 45-49    1:22:10.7   11:34/M
     177    Patrick Dunagan         Normal  IL          52    16 M 50-54    1:22:11.5   11:35/M
     178    Tara Roderick           Bismarck  IL        22     8 F 20-29    1:22:14.5   11:35/M
     179    Robin Woodard           Indianapolis  IN    46    24 M 45-49    1:22:18.0   11:35/M
     180    John Wiles              Kokomo  IN          54    12 M  0-99    1:22:58.2   11:41/M
     181    James Ewing             Gays  IL            47    13 M  0-99    1:23:10.3   11:43/M
     182    Marlin Sieber           Champaign  IL       49    14 M  0-99    1:23:21.9   11:44/M
     183    John Haag               West Terre Haute  I 59    10 M 55-59    1:23:34.4   11:46/M
     184    Mary Sullivan           Decatur  IL         27     9 F 20-29    1:23:40.0   11:47/M
     185    Sherry Reid             Indianapolis  IN    32     6 F 30-34    1:23:41.0   11:47/M
     186    Cheryl Dwyer            Bloomington  IL     35     6 F 35-39    1:23:54.9   11:49/M
     187    Sandra Hackett          Dyer  IN            42    11 F 40-49    1:25:23.4   12:02/M
     188    Aleel Grennan           Urbana  IL          32     7 F 30-34    1:26:03.2   12:07/M
     189    Ken Huston              Kokomo  IN          65     7 M 60-99    1:26:08.6   12:08/M
     190    Dave Hurst              Bloomington  IL     59    11 M 55-59    1:27:08.1   12:16/M
     191    Cheryl Hart             Terre Haute  IN     44    12 F 40-49    1:27:50.3   12:22/M
     192    Garla Russell           Farmersburg  IN     48    13 F 40-49    1:27:51.0   12:22/M
     193    Sheryl Krohne           Westpoint  IN       49    14 F 40-49    1:28:32.4   12:28/M
     194    Mary Leahy              Terre Haute  IN     41    15 F 40-49    1:28:48.1   12:30/M
     195    Nancy Grimes            Danville  IL        49    16 F 40-49    1:28:48.7   12:30/M
     196    Nancy Apple             West Terre Haute  I 50     2 F 50-99    1:29:08.6   12:33/M
     197    Paul Kelley             Chillicothe  IL     45    25 M 45-49    1:30:02.2   12:41/M
     198    Janice Tinder           Tilton  IL          59     3 F 50-99    1:30:41.7   12:46/M
     199    Kathy Read              Champaign  IL       50     4 F 50-99    1:31:02.5   12:49/M
     200    Shirley Sloop           Danville  IL        50     5 F 50-99    1:31:03.2   12:49/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     201    Dan White               Danville  IL        52    17 M 50-54    1:31:18.6   12:52/M
     202    George Reid             Decatur  IL         60     8 M 60-99    1:32:21.8   13:00/M
     203    Sue Brooks              Dyer  IN            47    17 F 40-49    1:46:44.3   15:02/M
     204    Treva Beals             Oblong  IL          67     6 F 50-99    1:49:27.1   15:25/M
     205    Kathy Kirk              Towanda  IL         54     7 F 50-99    1:56:00.9   16:20/M


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com